x-kom z siedzibą w Częstochowie (x-kom.pl) to obecnie jeden z czołowych graczy rynku IT posiada jedną na z najbardziej rozpoznawalnych sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym i jest najczęściej wybieranym sklepem internetowym tej branży w Polsce. W 2017 roku firma zrealizowała 1,5 mln przesyłek. Poza produktami IT takimi jak komputery, laptopy, telefony i akcesoria, firma sprzedaje także produkty AGD i zabawki pod marką al.to. x-kom szczyci się najwyższymi wskaźnikami zadowolenia klientów oraz najnowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie logistyki magazynowej.

W związku z szybkim rozwojem firmy w 2016 r. podjęta została decyzja o wdrożeniu magazynu automatycznego w nowym budynku magazynowym wybudowanym w specjalnej strefie ekonomicznej. Projekt obejmował także jako jeden z kluczowych elementów integrację oprogramowania WMS firmy Mantis o nazwie LVS (Logistics Vision Suite) z systemem Shuttle, dostarczonym przez firmę Siba z Austrii Shuttle to zespół szybkobieżnych wózków i wind obsługujących 30 000 lokalizacji, w których przechowywane są produkty w dedykowanych zasobnikach. Zasobniki są dostarczane przenośnikami rolkowymi odpowiednio do lokalizacji zatowarowania i lokalizacji pickingowych (system goods to man). Komunikacja Mantis LVS-Shuttle oparta jest o usługi sieciowe (Web Service) – przesyłane są min komunikaty o zapasie w poszczególnych zasobnikach, kierowanych do Shuttle, o zamówieniach – oczekiwanych i faktycznie realizowanych ilościach, dane inwentaryzacyjne.

W procesie realizacji zleceń, LVS Mantis na wstępie alokuje zamówienia do wykonania przez Shuttle lub w ramach klasycznej zbiórki manualnej. LVS kwalifikuje także zamówienia skierowane do automatycznego pickingu - do późniejszego pakowania manualnego lub automatycznego, w oparciu o atrybuty zamówienia oraz atrybuty i gabaryty towarów. Towar po zbiórce transportowany jest do stacji pakowania (również w zasobnikach), gdzie procesem zarządza TSP (Touch Screen Packing) – moduł LVS dedykowany do obsługi pakowania, wykorzystujący ekran dotykowy – zapewniający wysoką ergonomie pracy operatora-pakowacza. LVS odpowiada za zatowarowanie (bezpośrednio ze strefy przyjęć lub z obszaru wysokiego składu) i uzupełnienia Shuttle zgodnie ze zdefiniowanymi regułami (m.in. stany minimalne) oraz za realizacje zamówień wg wymaganej przez x-kom logiki, definiowanej oddzielnie dla klientów e-commerce, wewnętrznych klientów-oddziałów lub firm w strategii Omnichannel. Niezależnie od obsługi automatyki, system w dalszym ciągu zarządza zbiórką manualną produktów średnio- i wielkogabarytowych, oraz konsolidacją zamówień zebranych w obydwu obszarach (automatyka i manual).

Efektem uruchomienie automatycznej obsługi zamówień jesienią 2018 r. była znacząca redukcja stanowisk pracy manualnej w obszarze zbiórki (kilkadziesiąt etatów), znacznym wzroście ilości obsługiwanych zamówień (kilkadziesiąt %) oraz poprawa wielu innych istotnych wskaźników KPI.