Rusak Business Services to jeden z liderów w zakresie obsługi celnej na polskim rynku. Blisko 30-letnie doświadczenie w dziedzinie handlu zagranicznego pozwoliło brokerowi zbudować niezawodny zespół ekspertów oraz wypracować partnerskie relacje biznesowe z największymi polskimi i międzynarodowymi firmami. Działania firmy Rusak Business Services koncentrują się na dwóch głównych obszarach: outsourcingu obsługi celnej oraz trade compliance. Profesjonalizm i wiarygodność Grupy Rusak potwierdza certyfikat AEO a także wdrożony system jakości wg norm ISO. Firma posiada ponad 20 oddziałów agencji celnej w całej Polsce, obsługuje składy celne oraz podatkowe, a także szereg miejsc uznanych dla procedury uproszczonej.

W związku z rozwojem Grupy Rusak w obszarze logistyki kontraktowej, firma zdecydowała się na otwarcie blisko 3000 m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej na warszawskim Annopolu. Nowy skład celny, podatkowy oraz magazyn krajowy zostały wyposażone w najnowocześniejszy dostępny na rynku software do obsługi magazynów a także najnowszej generacji sprzęt w postaci regałów magazynowych, wózków widłowych oraz terminali RF.

Kluczowym narzędziem dla funkcjonowania nowego magazynu Grupy Rusak jest oprogramowanie WMS (Warehouse Management System) dostarczone przez firmę Mantis. System Mantis, oprócz typowej dla tej klasy rozwiązań funkcjonalności, pozwala na pełną identyfikację towaru we wszystkich procesach magazynowych, z uwzględnieniem tzw. traceability wg numerów partii, numerów SSCC nośników oraz logowaniem wszystkich operacji. System posiada możliwość automatycznego generowania raportów służących do rozliczania kosztów standardowych usług logistycznych oraz kosztów usług dodatkowych, które są realizowane dla klientów firmy Rusak. 

WMS Mantis umożliwia jednoczesną obsługę wielu klientów/depozytorów i obsłużenie związanej z tym dużej różnorodność produktowej, oraz spełnia wymagania związane z obsługą towarów akcyzowych i celnych.

Wdrożenie systemu WMS w jego bazowej wersji trwało 3 miesiące od momentu podpisania umowy z Klientem i rozpoczęcia prac analitycznych do produkcyjnego uruchomienia systemu. Warto dodać w tym miejscu, że terminowe oddanie systemu było konieczne ze względu na umowy podpisane z partnerami Rusak Business Services oraz termin udostępnienia nowego magazynu przez firmę developerską.

Dzięki dużemu zaangażowaniu w projekt i efektywnej pracy zespołu wdrożeniowego po stronie firmy Rusak oraz konsultantów firmy Mantis, możliwe było szybkie wdrożenie sytemu i dotrzymanie założonych w harmonogramie terminów uruchomienia systemu.

Jak powiedział pan Paweł Olender, Kierownik Logistyki w firmie Rusak Business Services,

Zautomatyzowanie procesów logistycznych w naszych magazynach było priorytetem i walką z czasem. Szybka implementacja była możliwa dzięki konstrukcji systemu i zaangażowaniu zespołów projektowo-wdrożeniowych. Dlatego też po przeprowadzeniu analizy nastąpiło błyskawiczne wdrożenie, którego pierwszy etap został zakończony po niespełna miesiącu. LVS posiada szeroki wybór modułów do zarządzania i rozliczeń operacji logistycznych oraz optymalizacji procesów magazynowych, który pozwala na obsługę najbardziej wymagających Klientów.